Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Kwiatki świętego Franciszka - streszczenie

zakonnik w końcu obudził się i poszedł szukać świętego. W lesie zobaczył Franciszka otoczonego blaskiem, w towarzystwie Chrystusa, Maryi, Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty oraz aniołów. Chłopiec stracił przytomność z wrażenia. Franciszek wracając do klasztoru natknął się na niego i zabrał ze sobą, nakazał też mu nie mówić do czasu śmierci Franciszka o tym, co zobaczył w lesie.

18.Pewnego razu Franciszek zwołał kapitułę klasztoru Panny Maryi Anielskiej. Przybył m.in. św. Dominik (założyciel dominikanów) z siedmioma braćmi swego zakonu. Był także kardynał z Perugii, któremu Franciszek przewidział zostanie papieżem. Zebrani bracia modlili się w grupach. Na polu, gdzie zorganizowano zebranie, ustawiono namioty z wierzbiny i rogoży, a za posłanie służyła ziemia. Przybywało wielu możnych, by zobaczyć zebranych zakonników.
Franciszek rozpoczął zebranie od kazania, w którym nawoływał do braterskiej miłości i pobożności. Polecił nie dbać o jedzenie, picie i inne rzeczy dla ciała, tylko modlić się i powierzyć opiece Boga. Po zakończeniu mowy wszyscy zaczęli się modlić. Święty Dominik uznał, że Franciszek jest niemądry, bo nie mógł zrozumieć takiej niedbałości dla rzeczy koniecznych dla ciała. Chrystus jednak natchnął ludzi z okolicy, by przynieśli pokarm dla modlących się – przyszli z chlebem, winem, bobem, serem i innymi produktami. Dominik pokornie stanął przed Franciszkiem i przyrzekł, że odtąd też będzie żył w ubóstwie.
Franciszek dowiedział się, że zakonnicy umartwiają się nosząc kolczaste pancerze i żelazne obręcze i że przeszkadza to w modlitwie i powoduje choroby, a nawet śmierć. Nakazał je odrzucić.

19.Franciszek chorował na oczy. Kardynał Ugolino polecił mu, by przybył do Rieti, gdzie mieszka świetny medyk, specjalizujący się w chorobach oczu. Tak też zrobił święty w towarzystwie