Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Kwiatki świętego Franciszka - streszczenie

więc kiedy usłyszał o Franciszku (pochodzącym z możnego rodu), głoszącym pochwałę ubóstwa i pokory, zainteresował się tym i zaprosił go do siebie na kolację i nocleg. Bernard chciał przekonać się o świętości Franciszka, więc wieczorem udał, że śpi, a wtedy Franciszek wstał i modlił się przez całą noc powtarzając tylko „Boże mój, Boże mój!”. Bernard słuchając go doznał nawrócenia i nad ranem oznajmił, że chce pójść w ślady Franciszka. Franciszek ostrzegł, że droga, którą chce kroczyć Bernard nie będzie lekka, więc lepiej będzie, jeżeli dostaną jakiś znak od Chrystusa. Obaj udali się do domu biskupa i polecili odprawić mszę, następnie modlili się 3 godziny i polecili księdzu, by otwarł mszał 3 razy w imię Pana. Za każdym razem trafił na słowa Chrystusa, dotyczące odrzucenia bogactwa i kroczenia jego ścieżkami w ubóstwie i pokorze. Słysząc to Bernard utwierdził się w swym zamiarze i rozdał cały swój ogromny majątek potrzebującym.
Sylwester słysząc o rozdawaniu pieniędzy powiedział Franciszkowi, że ten nie zapłacił mu całej kwoty za kamienie na budowę kościoła. Franciszka zdziwiła chciwość człowieka ale dał mu pieniądze i powiedział, że jeżeli chce, dostanie jeszcze więcej. Sylwester uradowany wrócił do domu, ale wieczorem zrozumiał, że był chciwy. Przez trzy kolejne noce miał objawienie, przez co zdecydował się przyłączyć do Franciszka i Bernarda.

3.Franciszek został dotknięty ślepotą (z powodu ciągłego umartwiania się). Pewnego razu chciał pomówić z Bernardem i udał się do lasu, by go odnaleźć. Ten był do tego stopnia pogrążony w modlitwie, że nie odpowiadał na wołania Franciszka. Święty poczuł się urażony i zapytał Boga, dlaczego Bernard nie reagował. Bóg odpowiedział, że przecież jest ważniejszy od stworzenia i że Bernard był tak pogrążony w rozmowie z nim, że nie