Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Kwiatki świętego Franciszka - streszczenie

usłyszał Franciszka. Na te słowa Franciszek poczuł wstyd i ruszył znaleźć brata, któremu natychmiast wyznał swój błąd i poprosił, by w ramach pokuty Bernard przeszedł trzy razy po leżącym Franciszku, wyrzucając mu jego pychę. Bernard zgodził się, ale pod warunkiem, że Franciszek za każdym razem, kiedy się spotkają, będzie mu wypominał jego błędy. Franciszek zgodził się, chociaż nie rozumiał tego, ponieważ Bernard był człowiekiem niezwykłej świętości.
Następuje porównanie Franciszka do ojca, i Bernarda do syna pierworodnego.

4.Franciszek z kilkoma towarzyszami udał się do św. Jakuba do Galicji. Po drodze spotkali chorego, więc nakazał Bernardowi, by został i zaopiekował się nim. Reszta udała się w dalszą drogę. Na miejscu doznali objawienia, w którym Bóg głosił, że ich zakon powinien się rozrosnąć. Franciszek zaczął wybierać miejsca na założenie nowych klasztorów. Wracając spotkał Bernarda i uzdrowionego chorego. Franciszek wrócił do Spoleto.
Pewnego dnia do domu Franciszka i jego towarzyszy przychodzi anioł, przybrawszy postać pięknego młodzieńca, który chce rozmawiać z Franciszkiem, ale ponieważ ten modli się, prosi o rozmowę z bratem Eliaszem. Eliasz oburzył się i nie chciał rozmawiać z człowiekiem, więc młodzieniec poprosił, by Franciszek mu to nakazał. Eliasz nie chciał odpowiedzieć na pytania człowieka, więc ten powiedział mu, że sam jest w stanie lepiej odpowiedzieć. Brat w gniewie zamknął drzwi przez młodzieńcem, ale wkrótce powrócił do bramy, ponieważ chciał poznać odpowiedzi na zadane pytania. Młodzieniec jednak odszedł, ponieważ pycha Eliasza była niegodna rozmowy z aniołem. Bóg objawił to wszystko Franciszkowi, więc kiedy ten wrócił z modlitwy, upomniał dumnego i leniwego brata i przepowiedział mu śmierć poza zakonem.
W czasie, kiedy anioł odszedł, objawił się Bernardowi