Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Kwiatki świętego Franciszka - streszczenie

wracającemu od św. Jakuba. Bernard bał się przejść przez rzekę, więc anioł podał mu rękę i natychmiast przeniósł go na drugi brzeg, przez co brat poznał, z kim ma do czynienia. Bernard uradował się ze spotkania i wróciwszy do klasztoru opowiedział o tym towarzyszom, w ten sposób odkrywając, że Franciszkowi anioł ukazał się o tej samej porze.

5.Św. Franciszek posłał Bernarda do Bolonii, by tam nawracał ludzi i założył klasztor. Ludzie widząc jego ubogie szaty szydzili z niego, ale on nie uciekał od nich, tylko usiadł na środku placu i pozwolił, by go zaczepiano. Przez kilka dni powracał na ten plac, w końcu jakiś uczony widząc jego zachowanie pomyślał, że Bernard musi być świętym, bo nikt inny nie wytrzymałby takich szykan. Podszedł do brata i zapytał, skąd przybył, a ten dał mu regułę św. Franciszka do przeczytania. Uczony po zapoznaniu się z nią orzekł, że jest to najwyższy stan wiary, a kto krzywdzi Bernarda, grzeszy. Pozwolił Bernardowi wybrać miejsce na założenie klasztoru i zabrał go do swego domu. Od tego czasu opiekował się franciszkanami. Bernard dzięki darowi wymowy zyskiwał przychylność ludu, ale ponieważ był skromny, pewnego dnia wrócił do Franciszka. Oznajmił mu, że w Bolonii jest miejsce na klasztor i trzeba wysłać tam kilku braci. On nic tam nie zyskał, ale za to przez cześć, jaką go otoczono, mógł coś stracić. Franciszek wysłał kilku braci do Bolonii i Lombardii i tam założono klasztory.

6.Bóg objawił Franciszkowi, że Bernard stoczy bój z szatanem. Franciszek bardzo kochał Bernarda, więc modlił się o jego zwycięstwo. Bóg oznajmił mu, że nie musi się martwić, bo pokusy, z którymi będzie walczył Bernard, umocnią go w cnocie. Franciszek od tego czasu kochał brata jeszcze bardziej, a kiedy umierał chciał go pobłogosławić. Bernard powiedział Eliaszowi,