Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Kwiatki świętego Franciszka - streszczenie

miłości.

9.Franciszek z Leonem trafili do miejscowości, gdzie nie było ksiąg do odprawiania mszy. Franciszek zaproponował, że on będzie mówił, a Leon odpowiadał tak, jak go nauczy – miał potwierdzać, że Franciszek jest grzesznikiem, kiedy Franciszek będzie wyrzucał sobie niegodziwości. Jednak Leon odpowiadał inaczej - chwaląc Franciszka. Franciszek uznał, że brat robi to specjalnie, ale Leon rzekł, że w myśli mówi to, co nakazuje mu Franciszek, a Bóg przemienia jego słowa na jego chwałę.

10.Franciszek z bratem Maciejem z Marignano przebywali w klasztorze Porcjunkuli. Pewnego dnia Franciszek wracał z lasu z modlitwy a Maciej zapragnął dowiedzieć się, jak wielka jest pokora świętego. Stanął przed nim i powiedział „Czemu za tobą, czemu za tobą, czemu za tobą?”. Franciszek zapytał, o co chodzi, a Maciej zapytał, dlaczego cały świat biega za Franciszkiem i chce go słuchać. Franciszek oddał Bogu cześć i odpowiedział Maciejowi, że Bóg wypatrzył go, ponieważ jest najnikczemniejszy i najbardziej grzeszny z podłych ludzi, by zawstydzić wszystkie dobre przymioty świata i dzięki czemu by ludzie poznali, że dobro pochodzi od Boga, a nie od stworzenia.

11.Franciszek z Maciejem wędrując dotarli do rozdroża, skąd drogi prowadziły do Florencji, Sieny i Arezzo. Maciej zapytał, dokąd iść, a Franciszek powiedział, że pójdą drogą wybraną przez Boga. Nakazał Maciejowi obracać się w kółko. Po jakimś czasie kazał Maciejowi zatrzymać się i udać się w tę stronę, w którą był zwrócony – ku Sienie. Kiedy dochodzili do miasta lud wyszedł im naprzeciw i zaniósł ich do pałacu biskupa. Kilku mężczyzn toczyło walkę i dwóch z nich już nie żyło. Franciszek zaczął mówić kazanie i sprawił, że wszyscy się pogodzili. Biskup usłyszał o tym i zaprosił go do domu. Franciszek z Maciejem po spędzeniu nocy u biskupa