Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Kwiatki świętego Franciszka - Przykładowe wypracowania

Franciszek z Asyżu jako przykład doskonałego świętego

„Kwiatki św. Franciszka” to adaptacja łacińskich legend, które narosły wokół postaci świętego Franciszka z Asyżu i jego uczniów. Utwór spisał w drugiej połowie XIV wieku anonimowy Toskańczyk. Tytuł nawiązuje do języka kwiatów, które symbolizują różne cechy, zalety, wady czy pojęcia etyczne, a należy go tłumaczyć jako cnoty franciszkańskie. Dzieło przepełnione jest nastrojem radości, głębokiej, dziecięcej wiary i prostoty, nie ma w nim nużącego dydaktyzmu. Jak wskazuje tytuł, głównym bohaterem jest święty Franciszek, założyciel nowego zakonu, który poprzez swoje pobożne życie stał się ideałem średniowiecznego świętego.


Ze źródeł historycznych wiemy, że Franciszek urodził się w Asyżu w zamożnej rodzinie kupieckiej. Jego ojciec, Pietro Bernardone, był sukiennikiem. Franciszek kształcił się w szkole parafialnej przy kościele świętego Jerzego. W 1205 roku zaczęła się jego wielka przemiana duchowa. W świątyni San Damiano usłyszał głos Chrystusa, który nakazał mu odbudować kościół. Franciszek sprzedał swojego konia oraz kilka beli sukna ze sklepu jego ojca, przez co popadł z nim w konflikt. Sąd biskupi nakazał mu oddać pieniądze ojcu, więc Franciszek oddał je wraz ze swoimi szatami, pozostając tylko we włosienicy, oraz powiedział, że nie ma ojca. Odtąd rozpoczęła się jego nowa droga życiowa - droga miłości, pokory i pokuty. W 1208 roku Franciszek zrezygnował ze stroju eremity i przywdział prostą, brązową tunikę, która uchodziła za strój, jaki nosi tylko plebs. Zaczął swoją działalność publiczną, wzywając ludzi do pokuty. Dołączyli do niego Bernard z Quintavalle oraz Piotr z Cattani, a także Idzi z Asyżu. W 1209 roku papież Innocenty III przyjął regułę franciszkańską.


O ile ze źródeł możemy zaczerpnąć prawdę historyczną o życiu